Manjak vode u tijelu (dehidracija), dovodi do smanjenog volumena krvi (hipovolemija) i povećane koncentracije krvnih elemenata (hemokoncentracije). Zbog manjka vode, raste koncentracija proteina na koje se vežu tiroidni hormoni, a time raste i koncentracija hormona u krvi. Tireotropin se nakon hidracije snizi za oko 8 %.
Hormoni štitnjače utječu na gotovo sve sustave u tijelu. Važan je i utjecaj na bubrežni protok krvi, brzinu glomerularne filtracije, homeostazu natrija i vode.
U bolesnika s hipotireozom može doći do hiponatrijemije, povećane razine vode, ureje, mokraćne kiseline, kreatinina, tjelesne mase, otoka pa čak i do bubrežnog zatajenja. Uz hipotireozu mogu se javiti srčanožilne bolesti, neuropsihijatrijski simptomi i različiti problemi. Najteža komplikacija hipotireoze je miksedemska koma. Jako je važno redovito uzimati terapiju hormona štitnjače te unositi dovoljno tekućine tijekom dana.
Osobe kojima je odstranjena štitnjača, a idu na pregled radioaktivnim jodom, trebaju paziti pri prekidu terapije hormonima štitnjače, jer može nastupiti hiponatrijemija i uzrokovati ozbiljne komplikacije. Liječi se hormonima štitnjače i hipertoničnom otopinom natrijevog klorida.