Hipertireoza je stanje povišene koncentracija hormona štitnjače T3 i T4 što dovodi do ubrzanog metabolizma i povećanja energije organizma. Najčešći uzrok (80%) je autoimuna bolest u kojoj imunosni sustav napada štitnjaču s posljedicom prekomjerne proizvodnje hormona (Graves / Basedow / difuzna toksična gušavost). Bolest je češća u žena. Gravesova oftalmopatija (izbuljene oči) javlja se u oko 30% slučajeva. Ponekad je to prvi znak i nekoliko godina prije pojave simptoma hipertireoze. Tireoidna oluja je posljedica neliječene ili nedovoljno liječene Gravesove difuzne strume. To je jaka akutna hipertireoza s burnim, po život opasnim simptomima i zahtijeva hitno liječenje.
Postoje i drugi, nešto rjeđi uzroci hipertireoze. U toksičnoj multinodularnoj gušavosti dobroćudni čvorići u štitnjači pojačano luče hormone i tako dovode do razvoja hipertireoze. Tireoiditis (upala štitnjače) dovodi do propadanja štitnjače, a time i do povećanog otpuštanja hormona T3 i T4 i do hipertireoze. Tireoiditisi mogu biti akutni, subaktuni, Hashimoto i radijacijski.
Hipertireoza može nastati i zbog tumora hipofize i pojačanog lučenja TSH, što povisuje razine T3 i T4. Također se može izazvati liječenjem amidaronom, viškom unosa joda ili jodnim kontrastom. Prevelika doza lijeka T4 (tiroksina) također može dovesti do hipertireoze. Prolazna stimulacija štitnjače hCG-om (korionski gonadotropin posteljice) u trudnoći može izazvati hipertireozu. Tumori testisa i ovarija također mogu biti povezani s hipertireozom.
Simptomi
Višak hormona u krvi uzrokuje različite tegobe koje uključuju: povećanje štitnjače (ne uvijek), osjećaj gušenja i smetnje gutanja, lupanje srca, ubrzan puls i aritmiju, povišen tlak, drhtanje ruku, pojačano znojenje te toplu i vlažnu kožu, nepodnošenje vrućine, gubitak težine, česte mekše do prolijevaste stolice, anksioznost, razdražljivost, promjene raspoloženja. Često se javljaju problemi koncentracije i pamćenja, nesanica te jednako tako poremećaj mjesečnice i erektilna disfunkcija. Oči mogu biti izbuljene sa smetnjama vida, a koža na potkoljenicama i gornjim dijelovima stopala zadebljana i crvena. Uz navedeno čest je i osjećaj slabosti mišića. Kosa je obično ispucala te pojačano ispada, a nokti su lomljivi.
Liječenje
U liječenju hipertireoze primjenjuju se antitireoidni lijekovi (tireostatici) koji zastavljaju stvaranje hormona štitnjače. Najčešći su: propiltiouracil i metimazol (tiamazol). U slučaju kada se lijekovima ne uspije smanjiti razina hormona štitnjače u obzir dolazi kirurško liječenje ili liječenje radioaktivnim jodom.
Želite li se naručiti na pregled ili kontrolu kod stručnog tima specijalista i nutricionista koji stoje iza ovog portala, javite se u Polikliniku Leptir na +385 1 3014 923 ili mailom: info@poliklinika-leptir.hr.